سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانش، گنجینه و کلید آن پرسش است . پس خدا رحمتتان کند بپرسید که به چهارکس پاداش داده می شود : پرسشگر و گوینده و شنونده و دوستدار آنها . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
لوگوی وب سایت
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 

آمار و اطلاعات

مهمانان امروز :62
مهمانان دیروز :87
کل مهمانان :157385
تعداد کل یاداشته ها : 212
99/3/17
11:55 ع
امکانات وب سایت

چت آنلایننیت کنید و اشاره فرمایید


دریافت کد ساعت

..
مشخصات مدیر وب سایت
 
مهدی ربانی خواه[35]
چشام، روستایی است ایستاده بر کرانه کویر سبزوار از توابع بخش داورزن و یکی از چهار روستای بزرگ این بخش دیرینه. با پیشینه‏ای از فرهنگ، ادب و دانش؛ و آمیزه ای از دانایی، دینداری و دردمندی؛ مردمی خونگرم و بافرهنگ و محیطی مصفا و سرسبز. وجود رشته قناتها و باغهای میوه و کشتزارهای سرسبز، کویر را از صورت جغرافیای آن زدوده و ترنم زندگی و شور و سرزندگی را برای مردم به ارمغان آورده است. باشد که پاسش داریم و تداومش بخشیم.

طرح در دست اجرا - کلیک کنین
لوگوی دوستان
 

طبق رسوم گذشته و به پاس داشت نیاکان و گذشتگان، مردم اعم از پیر، جوان، نوجوان و کودک همه ساله در این روز میمون، گرداگرد هم در بیرون از روستا در محلی به نام سیزده‌گاه(پشت باغا) جمع می‌شوند و علاوه بر دیدن و احوالپرسی از یکدیگر به کشتی گرفتن می‌پردازند.

در گذشته بدین منوال بوده است که قوچ یا گوساله‌ای را به عنوان جایزه برای فرد قهرمان که می‌توانسته همه یا اکثر کشتی‌گیران را شکست دهد، تعیین می‌کرده‌اند که این، مردم را ترغیب به کشتی گرفتن می‌کرده. اکنون نیز دهیار محترم روستا جوایزی را با مشورت دوستان دست‌اندرکار تهیه می‌کند و به کشتی‌گیرانی که بیشترین امتیاز را می‌گیرند، اهدا می‌کند.

تصویر سیزده قدیم: این تصویر متعلق به سال 1345 خورشیدی است و محل کشتی‌گیری و زورآزمایی باغ آقای رضایی بوده است.

و اما تصویر سیزده امروز:

 


91/1/16::: 11:1 ص
نظر()